Schatz, Albert Gerard

Born August 4, 1921, in Omaha, NE
Died April 30, 1985

Federal Judicial Service

Judge, U.S. District Court, District of Nebraska
Nominated by Richard M. Nixon on April 12, 1973, to a seat vacated by Richard A. Dier; Confirmed by the Senate on May 10, 1973, and received commission on May 11, 1973. Service terminated on April 30, 1985, due to death.

Education

University of Nebraska, A.B., 1943

Creighton University School of Law, LL.B., 1948

Professional Career

Law clerk, Judge Joseph W. Woodrough, U.S. Court of Appeals, Eighth Circuit, 1948-1950

Private practice, Omaha, Nebraska, 1950-1973

 

Military

U.S. Marine Corps Captain, 1943-1946